fbpx

Iyengar jóga je vhodná pro každého

Možná pro někoho trochu krkolomný a tajemný název „Iyengar jóga“ [ajengar] v sobě skrývá styl jógy, který je ze všech směrů považován za nejpreciznější. Jedná se o jeden z typů Hatha jógy, jehož největší přínos a benefit se skrývá v používání řady pomůcek pro provedení ásan.

Ne každý z nás je dostatečně flexibilní nebo silný, aby mohl provést jógovou pozici dobře. Řada lidí by chtěla s jógou začít, ale mají obavu, že by to nezvládli. A právě Iyengar jóga je vhodná úplně pro každého. Pro úplné začátečníky bez jakékoliv zkušenosti, kteří využívají pásků, bolsterů nebo bloků, díky kterým pozici bez problému zvládnou. Stejně tak je tento styl vhodný i pro pokročilé, kteří díky pomůckám vybrousí ásany k naprosté preciznosti a dále se posunou k pokročilejším pozicím.

Iyengar jóga není jen o cvičení, byť se jedná o velmi „fyzickou“ jógu. Spojuje v sobě všech osm stupňů klasické jógy a v každé ásaně dochází ke zklidnění mysli, naprostému soustředění na základě instrukcí daných lektorem. Postupně se nejen proměňuje a kultivuje tělo, ale také mysl, která je pak i v běžném životě vyrovnanější, soustředěnější a radostnější.

článek