fbpx

Je rozdíl mezi jógou a gymnastikou. V gymnastice by asi byl problém, že si boty musíte zavazovat vsedě na stoličce, nicméně jóga je trochu jiná disciplína.

Flexibilita ani síla není pro tuto univerzální vědu podmínkou. To pak přichází časem jako vedlejší a samozřejmě pozitivní efekt. Včetně očekávání zejména žen, že díky józe budou mít hezkou postavu. Ano, vaše tělo bude silnější, pružnější a pevnější.

>Nicméně v józe není až zas tak důležité, jestli se ohnete ke kolenům nebo vůbec nikam, ale co máte v té chvíli v hlavě. Soustředíte se v tu chvíli jen na to, co děláte nebo přemýšlíte, jestli po lekci dáte pivko nebo s kámoškou „latéčko“.

Podstatou jógy totiž není dát si nohu za krk, ale cílem je zastavení víření myšlenek (jednoduše toho chaosu, co máme v hlavě a často nám nedá ani spát) a tělo se k tomu používá jako nástroj. Jste jen tady a tedˇ, soustředíte se na pohyb, na své tělo a nervová soustava, tolik přetěžovaná neskutečným množstvím podnětů, si konečně může odpočinout. Dříve jsme měli jeden předmět soustředění, ulovit a přinést kořist. Dnes je to tisíce věcí, které denně musíme zvládnout, ale naše mysl na něco takového není vyvinuta. Jóga vás vrátí tedy zpět, do přirozeného prostředí a nastavení, v kterém jsme žili miliony let, aniž bychom se u toho prohýbali do krkolomných pozic.

Previous article