fbpx

Myslíte si, že jóga je něco zženštilého, vhodného jen pro dámy, maximálně tak pro muže, kteří jsou málo macho? A opravdový muž skolí medvěda holýma rukama, jezdí stovky kilometrů na kole, případně se snaží vydrápat na nejvyšší vrchol v okolí?

Není to tak, jóga je totiž ve své původní podobě (pochází z Indie) disciplínou určenou jen pro muže a do dnešní doby nemá řada žen k józe (tedy do ašrámů) přístup. Až v západní civilizaci, kdy se lekce jógy dostaly do velkých fitness center spolu s aerobiky a bodystylingy, až tehdy začala jóga „feminizovat“. Ale to mluvíme o pár posledních desetiletích. Stovky let před tím se jednalo o ryze mužskou záležitost. Není neznámým poznatkem, že muži se umí lépe soustředit a pro jógovou praxi jsou tak vhodnější adepti. Muži se totiž důsledkem evoluce umí zabrat do jedné věci a jít si za ní. Kdežto ženy, sice zvládají více věcí najednou, záběr je tedy široký, ale dělá jim problém se zklidnit a soustředit se právě na jednotlivost. A být myslí v přítomném okamžiku a soustředit se jen na jeden předmět je podstatou této disciplíny.
Jóga tedy není strečinkem pro ženy, ale vysoce univerzální disciplínou vhodnou pro všechny bez ohledu na věk či pohlaví.
A je jedno jestli jezdíte s bagrem, jste závodníci formule 1 nebo intelektuál s plnovousem a hipsterskými brýlemi. Díky józe se zlepšuje síla, pozornost, schopnost koncentrace i schopnost se uvolnit, dle některých výzkumů i oblast sexuálního života. Ne nadarmo se tedy říká, že opravdoví muži cvičí jógu.