fbpx

Proč se v Iyengar józe používají pomůcky?

Pokud navštívíte lekci Iyengar jógy, pravděpodobně se zařadíte do jedné ze dvou skupin lidí. Ta první s povděkem přijme cokoliv, co jim pomůže ásánu provést a setrvat v ní tak déle, aby došlo k jejímu „prožití“ a případně i přežití. Ta druhá skupina lidí vnímá pomůcky jako něco, co degraduje jejich um a jsou přesvědčení, že bolster či deka jsou dobré leda tak na spaní.

Osobně jsem si prošla oběma fázemi – od „pomůcky jsou trapný“, po „díky bohu za ně“. Jinak už bych dnes zřejmě bojovala s řadou zdravotních potíží. Byť učitelka jógy, zejména v mladších letech mé ego chtělo všechno napálit naplno, bez ohledu na to, co mé tělo mohlo zvládnout. Místo provést bylo důležitější předvést. Chápu, že sebereflexe je prvním krokem k úspěchu, takže po pár letech došlo k výrazně neznatelnému milimetrovému duševnímu posunuJ)

V první řadě, Iyengar jóga je typická svým požadavkem pro naprosto přesné a precizní provedení pozice (a tím pádem možnosti využití benefitů z dané ásány), délkou trvání takové ásány, sekvencování pozic a neposlední řadě právě použitím pomůcek jako jsou pásky, bloky, bolstery, deky a jiné. Proto také lidé bez rozdílu věku a fyzické kondice mohou takový styl praktikovat a využít tak přínosů jógy (ať už chcete mít pevný zadek jako vyretušované modelky z Elle nebo mysl klidnou jako skřítek, obojí funguje). Pravděpodobně začátečník s problémy s krční páteří by bez použití pomůcek stoj na hlavě opravdu neocenil. V momentě , kdy využije například dvou židlí, kde je krční páteř volná, může si i on užít tuto královskou ásánu.

Užívání pomůcek záleží na fyzickém stavu člověka a také jeho duševní vyspělosti. (Ti méně vyspělí budou chtít vše „napálit“ bez pomůcekJ, s emoční dospělostí přichází pokora). Začátečník tak získá příležitost provést pozici správně, i když bude třeba trošku tuhý. Naopak pokročilému studentovi pomůcky umožní se dostat v pozicích hlouběji a otevřou se mu dveře do světa pokročilé jóy.

Iyengar jóga používá pomůcky i v lekcích nazvaných jako „therapy“ a díky nim lze urychlit rehabilitaci po různých zraněních, vyhřeznutí plotének, po operacích atd. Řada lidí také může mít strach některé věci udělat. Například zmíněný stoj na hlavě a další inverze (pozice hlavou dolů). Pomůcky jim pomůžou tuto pozici ulehčit a dát jim jistotu. Možná takovou jistotu potřebují i v běžném životě a řadu věcí si člověk přenáší z jógového sálu i do normálního žití. Třeba vystoupit z komfortní zóny, najít odvahu a zvýšit si sebevědomí (ale pokorněJ), pokud k tomu mám podporu a oporu.

Závěrem tedy, pomůcky se v Iyengar józe používají v závislosti na fyzičce, zdravotním stavu, délce praxe i duševní vyspělosti člověka. Zejména z počátku je na učiteli, který musí být absolutní profík, aby správně určil, jakým způsobem a jaká pomůcka bude v daném případě použita. Takže všechny ty židličky, dečky, pytlíky s pískem (ano, čtete správněJ), na které někdy hledíme s nedůvěrou- nám dávají v pozici lehkost, odstraňuje se tak únava a napětí, začátečníkovi umožní vůbec začít, pokročilému, efektivně se posunout vpřed a lze je využít i jako fyzioterapeutické nástroje pro regeneraci ze zranění či operací. Takže díky bohu za něJ