fbpx

 

„Takže ležíte a soustředíte se na to, jak pohnout vlasem na hlavě? To je nuda“, podobně výroky slýchávám celkem často. A zřejmě se jedná o jeden z nejčastějších předsudků.

Samozřejmě bude vždy záležet na typu lekce a kvalitě učitele. Nicméně hodina jógy může být fyzicky větší výzvou než hodina bojových umění a hlavu si vyčistíte, jako kdybyste právě skočili padákem. K józe patří výzvy i humor. Jogíni totiž nejsou podivné spirituální bytosti žijící na práně, ale obyčejní smrtelníci, kteří jí čokoládu, občas si dají skleničku a ze zenového klidu je klidně vyvede fronta v supermarketu. Nuda a šedˇ zůstává za dveřmi v kancelářích, rozhodně není v jógových sálech.

Například lekce Iyengar jógy jsou postavené tak, že se pokaždé dělá něco jiného (ale systematicky), nikdy nevíte, co vás čeká a učitel vás motivuje, abyste se posouvali stále vpřed a občas vystoupili i ze své komfortní zóny. A sebedůvěra s tím spojená a zdravé sebevědomí je pak věc, která se hodí i v běžném životě, nejen na karimatce. A věřte mi, ve stoji na hlavě prostor na nudu opravdu není.

Nejdříve zjistíte, že vás všechno bolí, ale vlastě je to příjemné. V momentě, kdy se s jógovými pozicemi seznámíte blíže, začnete se nořit do dalšího stupně, a to je vaše mysl. Postupně objevíte klid a soustředěnost a v tento moment už vzniká na józe i určitá „závislost“. Protože pocit klidu je velmi příjemný a rozhodně ne nudný. Ve své cestě pak můžete pokračovat ještě dále a zřejmě byste potřebovali několik životů, abyste obsáhli celé učení jógy. Což je na ní sympatické, obrovská zásobárna fyzického cvičení, výzev, tréninku mysli, filosofie, spirituality a celkově učení, které pak činí naše životy snadnějšími a dává lehkost bytí. Každý si může vybrat své, protože jóga je rozmanitá a barevná bez ortodoxních pravidel.