fbpx

Stačí si zadat do vyhledavače „jóga“ a budu si pěkně v klidu domova cvičit a mám to zadarmo. Nepochybně to už většinu z nás napadlo. Místo handrkování se do tělocvičny ve stanovený čas a placený vstupů, by se to mohlo zdát jako jednodušší verze. Zejména v dnešní době, kdy chytrá media určují náplň i rytmus života.

Jednodušší možná, ovšem neefektivní – naprosto určitě. Podle youtube se můžete klidně líčit, ale ne praktikovat jógu. Ta je založená na tom, že se soustředíte sami na sebe podle instrukcí učitele a spojíte se tak se svým tělem. Ovšem když po očku koukáte na obrazovku, zastavujete video, mezitím ještě párkrát zkouknete facebook, ten základ, kvůli kterému se jóga praktikuje, tedy naprosté soustředění se na daný moment bez rušivých elementů, ten zmizí. Z jógové praxe se tak stane jakési kopírování cviků, tedy strečink, většinou prováděný ještě špatným způsobem.

Učitel v lekci vám pomůže se do pozice dostat, opraví vás slovně nebo ručně a získáváte tak zpětnou vazbu. Z vlastní zkušenosti vím, že prvních několik let se žák „necítí“. Zejména začátečníci sice mají pocit, že nějaký pohyb dělají dobře, ale realita je jiná. A řada lidí si pak ničí záda, klouby či si něco namůže.
Závěrem, nekopírujte něčí pohyby na videu, nechte kvalitního učitele, atˇ vás naučí dát pohybu inteligenci, mysli klid a vnímejte pouze sebe místo blikající obrazovky. Odložte alespoň na chvíli chytrý telefon, zapomeňte na aplikace a zavítejte do reálného jógového světa, kterým vás provede člověk k tomu pověřený.